Végtelen hosszúságú üres folyosók, omladozó falak, málló vakolat, orosz újságokkal kitapétázott kórtermek, néha egy-egy épen maradt ágy, cirill feliratok. A németországi Beelitz-Heilstättenben 20 évvel ezelőtt megállt az idő. Az egykor tüdőszanatóriumnak épült gyönyörű épületegyüttes a háborúk idején katonai kórházzá avanzsált, itt ápolták 1916 őszén a somme-i csatában megsebesült Adolf Hitlert, majd 1990 decemberében a májrákban szenvedő Erich Honeckert is. A II. Világháború után a szovjet hadsereg egyik legnagyobb katonai kórházkomplexumaként működött egészen 1994-ig.
A hatalmas panoráma ablakos műtők egyike:
A műtők falát az egykori rózsaszín és kék csempék helyett ma már utcaművészek streetartjai vagy vandálok falfirkái díszítik. Érdekesség, hogy a műtőszobákat anno kis nyílásokkl kötötték össze. Az a "keretezett kép" ott a falon valójában nem egy kortárs műalkotás, hanem a következő műtőbe (világosszürke fal), illetve az azt követő harmadik operációs termebe (graffitis fal) nyíló ablakok sora.
A kórtermek falait az oroszok festés előtt használt újságokkal alapozták le. Gondolom azért, hogy egyenletesebb legyen a felület, szebben terüljön, illetve jobban tapadjon a festék. - De ezt csak tippelem. Ha van valami infotók vagy ötletetek azzal kapcsolatban, hogy mi célt szolgálhatott még az újságpapír-tapéta, írjátok meg kommentben!
Betört ablakok, málló vakolat, penész és nehéz, poros levegő:
LECKER GRÜN-SCHIMMEL, azaz "fincsi zöld penész" - hirdeti egy streetart az egyik kórterem falán:
Az egykor nővérkék csivitelésétől hangos és háborús sebesültek sóhajaitól elnehezedő folyosókon ma már csak a szél suhan csendesen.
Hamarosan folyt.köv., de addig is még több elhagyatott fotót találsz a facebook-on és az instagram-on.